Up next

Hana Prošková - Tajemství planet (Krimi) (Mluvené slovo CZ)

11 Zobrazení· 20/07/22
admin
admin
1 Subscribers
1

Rozhlasová dramatizace díla české spisovatelky známé především pro své detektivní povídky a novely. Tajemství planet nás zavede na barokní zámek u Chebu. Nadějný restaurátora zde odkrývá tajemství fresky s krvavou historií. Příjemný poslech.

Udělejte knihou radost sobě, nebo Vašim blízkým a podpořte novou tvorbu Mluvky (Knihy Dobrovský): https://tinyurl.com/MluvkaKnihyDobrovsky

Zpříjemněte si poslech tou nejlepší kávou nebo kvalitním čajem a podpořte novou tvorbu Mluvky (Oxalis) : https://tinyurl.com/MluvkaOxalis

Hana Prošková (rozená Bořkovcová) se narodila v listopadu 1924. Byla českou překladatelkou, básnířkou a spisovatelkou známou především pro své detektivních povídky a novely.

Byla dcerou hudebního skladatele Pabla Bořkovce. Odmaturovala na dívčím reálném gymnáziu Elišky Krásnohorské. Krátce po studiu byla nacistickým Německem jako občanka okupovaného Česka nucená pracovat v leteckém průmyslu v režimu takzvaného "Totálního nasazení".

Po válce vyzkoušela velké množství zaměstnání. Pracovala jako telefonistka, soustružnice i reklamní kreslířka. V roce 1966 se stává redaktorkou v nakladatelství Albatros, kde pracovala až do jejího důchodu.

Svoji literární dráhu započala jako básnířka v roce 1962 kdy vydala lyrickou sbírku Oblaka. Opravdu známa je však pro svůj cit vytvořit výtečné detektivní povídky a novely. V těch se setkáváme s velmi širokou snahou autorky odkrýt lidské povahy jejich literárních postav.

Za zmínku určitě stojí její překladatelská činnost. Překládala z němčiny, ruštiny a slovinštiny.
Hana Prošková umírá 4. října 2002 ve věku 77 let.

Zobrazit více

 0 Komentáře sort   Sort By


Up next